top of page
desert background tiny.jpg
  • תמונת הסופר/תmor ron

קרקס מצפה רמון - כל מה שרצית לדעת על הקרקס במצפה רמון!

עודכן: לפני 4 ימים

קרקס מצפה רמון הוא שם דבר, ובמצפה רמון נמצאת קהילת הקרקס מהגדולות בארץ! אין ספק שהעובדה הזו מפתיעה הרבה מאוד אנשים, בגלל 2 סיבות עיקריות. ראשית כי מדובר על היישוב הכי מבודד בארץ, שאפילו מוסך עוד אין שם. ושנית כי מדובר בתחום דיי נישתי ולא מוכר, אף על פי שבשנים האחרונות תופס עוד ועוד תאוצה.

קרקס מצפה רמון

איך הכל התחיל?

אלו שבאמת הכירו את מצפה רמון, יידעו להגיד שמאז ומתמיד מצפה רמון הייתה מקום עלייה של אמנים ויוצרים. עוד בשנת 2000 הגיעה למצפה להקת אדמה, ופתחה סטודיו למחול ותנועה, שהביא ליישוב מורים, סטודנטים ואנשי תנועה וגוף. הרבה מאוד קרה בשנים האלו, אך שנת 2016 הייתה שנה משמעותית מאוד ביישוב. בשנה זו נוסד בית הספר למוסיקה, להקת אדמה החליטה על עזיבתה לעיר שדרות, ומרחב ה"מעבר" נוסד.

ה"מעבר" היה מרחב ייחודי של יצירה, תרבות ולמידה משותפת. מרחב של פסטיבל ואירועים שהביא למצפה רמון עוד ועוד אנשים מתחום האמנות והיצירה. שנתיים לאחר הקמתו כבר נוסדו בעזרתו שלושה בתי ספר חדשים. בית הספר למחול, בית הספר לתאטרון, ובית הספר לקרקס! בשנת 2020 הרבה באשמת הקורונה, ה"מעבר" נסגר, בתי הספר נאלצו למצוא קורת גג חדשה, וכל אחד מהם מצא חלל אחר ביישוב והפך ליישות עצמאית.

בשנת 2024 בית הספר לקרקס נסגר, אך קהילת הקרקס ביישוב לא נתנה לדבר לקרות, ולקחה על עצמה את המשימה להחזיק ולהפעיל את בית הספר. כיום בית הספר לקרקס, הוא חלק מקואופרטיב קרקס, שמנוהל על ידי 14 אמני קרקס שחיים ביישוב. בארץ יש רק שני בתי ספר ללימודי קרקס לבוגרים, ואחד מהם נמצא במצפה רמון.


מה קורה כיום?

בחזרה לתחום הקרקס, כיום קואופרטיב הקרקס מפעיל במתחם הקרקס מספר מישורי פעילות. הראשי מביניהם הוא מסלול ללימודי קרקס, מסלול לימודי אינטנסיבי ויומיומי אשר מקבל אליו בכל שנה קבוצה של חבר'ה בוגרים בגילאי 20-40 לתהליך שנתי ומעמיק של תחומי הקרקס השונים, כמו אקרובטיקה, ג'אגלינג, אקרובאלאנס, אקרובטיקה אווירית, תאטרון, ליצנות, תנועה, גמישות ועוד.. בנוסף למסלול ישנם גם ההופעות הפתוחות לקהל הרחב, רזידנסי לאמני קרקס בארץ ובחו"ל, ומרחב אימונים משותף אשר פתוח לכל איש ואישה מתחומי התנועה והגוף, שרוצה להגיע ולהתאמן במרחב. חוץ מפעילות הקואופרטיב, קהילת הקרקס מקיימת כנסים קהילתיים בתחום הקרקס ושזורה גם בבתי הספר השונים ביישוב, בחוגי המתנ"ס, ובעיקר בתחום התיירות.


איך הקרקס קשור לטיול שלך במצפה רמון?

כנראה שאם נכנסת לעמוד, זה מה שהכי מעניין! קהילת הקרקס פעילה גם בתחום התיירותי ביישוב. אנחנו מציעים סדנאות גיבוש דרך קרקס למשפחות רב גילאיות, צוותי עובדים, בתי ספר בטיולים שנתיים או לכל קבוצה שרוצה להנות. הסדנאות נקבעות בתיאום מראש, ובאופן פרטי, והן מתחלקת לשתיים, סדנת ג'אגלינג או סדנת אקרובאלאנס. הפעילות מתאימה לקבוצות בוגרים, וקבוצות מעורבות מגיל 6 ומעלה.

ג'אגלינג במצפה רמון
סדנת ג'אגלינג

בפעילויות שלנו אנו מנגישים את עולם הקרקס לאנשים שמעולם לא חוו אותו, בצורה כיפית, קלילה ובעיקר מהנה עם חווית הצלחה. אנו משתשמים בקרקס כמתודה לגיבוש, ועבודה עצמית על התמדה, התמודדות עם אתגרים, נוכחות בהווה, משחקיות, אמון ועוד הרבה מאוד ערכים חשובים שהקרקס מביא איתו.

אקרובאלאנס במצפה רמון
סדנת אקרובאלאנס

בנוסף לסדנאות ישנן גם הרצאות קרקס לבוגרים, אשר מורכבות משיח על תחום הקרקס במצפה רמון, אומנות ויצירה בפריפריה, ויזמות. בסוף השיח ישנו החלק האינטרקטיבי של המופע למבוגרים אשר מצליח לבדר, להלהיב ולהצחיק על ידי קטעי קרקס מגניבים, מרשימים ובשיתוף הקהל.


ואם במקרה הגעת למצפה רמון עם קבוצה גדולה, כמו בית ספר בטיול שנתי, טיול משפחות גדול, טיולי חברה או כל קבוצה גדולה שהיא, אנו יודעים להציע מופע קרקס יחיד מסוגו בארץ, אשר נולד מתוך החיבור של תחום הקרקס ומצפה רמון. מופע אורות בנושא אסטרונומיה, שמתרחש באולם סגור וחשוך ומומחש על ידי כלי ג'אגלינג זוהרים הכי מתקמדים שיש, אשר מסונכרנים למוזיקה ולתנועה, ויודעים ליצור תמונות תלת מימד. לעיתים שואלים אותנו האם קיימים מופעים שניתן פשוט לרכוש כרטיס ולהגיע אליהם. התשובה היא לגמרי כן, אך בתדירות מסויימת, ושווה לבדוק איתנו לגבי התאריכים בהם תגיעו.

מופע אורות וקרקס במצפה רמון
מופע אורות

אם רצית משהו קצת פחות מחייב, תמיד אפשר לנסות את מזלך ולבדוק את המקום שבו אנשי הקרקס לרוב מתאמנים. המקום נמצא במדשאה אשר ממוקמת ליד מתנ"ס מצפה רמון. בעיקר בסופי השבוע ניתן למצוא במקום אנשי קרקס נחמדים שתמיד כיף לצפות בהם משחקים ונהנים.


נתראה במצפה רמון 🤸

91 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page